08.12.2010 - 9414         965   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
Kuyumculuk bölümü açıldı

    Balıkesir Karesi Kız Teknik ve Meslek Lisesi´nde Kuyumcular ve Sarraflar Derneği´nin katkılarıyla oluşturulan kuyumculuk atölyesi dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. 20 öğrencinin eğitim göreceği Kuyumculuk bölümünde el işi takı ürünleri tasarlanacak.
     

A a  + -

     Balıkesir Kuyumcular Derneği katkılarıyla açılan kuyumculak atöylesinde öğrencilere değerli madenlerden takı yapılması öğretilecek. Kuyumculuk bölümünden mezun olan öğrencilerin ileriki yıllarda Kuyumculuk sektöründe açılacak işyerlerinde takı yapımı konusunda çalışma imkanı bulabilecekler.
     
      Kuyumcular Derneği´ne teşekkür ederiz
     
      Okul Müdürü Adviye Çiğdem Boyar, açılışta yaptığı konuşmada okulun 2008-2009 eğitim öğretim yılında açıldığını anımsatırken, "Okulumuza yeni alan ve bölümler kazandırmak istedik. Girişimlerimiz sonucu, Milli Eğitim Müdürümüz Abdurrahim Köksal´ın da desteği ile kuyumculuk teknolojisi bölümü açıldı. Ancak bu bölümde derslere başlamak için bir atölyeye ve donanıma ihtiyacımız vardı. Bu atölye ve donanımı da Kuyumcular Derneği sağladı. Bizde kuyumculuk teknolojisi alanımızı açtık. Bu alanda usta olarak yetişmiş öğretmen İsmail Eren´i kadromuza kattık. Çok iyi işler yapacağımızı düşünüyorum" dedi.
     
      Kalifiye elemana ihtiyacımız var
     
      Kuyumcular Derneği Başkanı Başkanı Recai Gürcan, Balıkesir´e kuyumcu yetiştirecek bir atölye kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Gürcan, "İnşallah buradan yetişecek gençlerimize bizde ekmek kapısı olarak işyerlerimizi açacağız. Biz kuyumcuların altını bilen, işleyen, tasarlayan elemanlara ihtiyacımız var. Bu sınıfa her zaman destek olacağız. Bu sınıfın daha modern olması ve büyümesi için çalışacağız" diye konuştu.
     
      Atölyeyi büyütmek istiyoruz
     
      Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal, eğitim öğretimin herkesi yakından ilgilendirdiğini ve paylaşmayı gerektirdiğini anımsatırken, "Bunun en güzel örneklerinden birini de Karesi Kız Meslek Lisesi ile Kuyumcular Derneği verdi. Başkan Gürcan´ın şahsında tüm kuyumcularımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da desteklerini bekliyoruz" dedi. Kuyumculuk atölyesi öğretmeni İsmail Eren,şunları söyledi:"Bu atölyenin Balıkesir´de kuyumculuk sektörüne çok büyük faydası olacağına inanıyoruz. Şimdilik küçük bir tezgahımız ve eritme ocağımız var. Şekillendirme işlemleri yapıyoruz. Daha sonra döküm tekniği konusunda öğrencileri eğiteceğiz.Yeni öğrencilerle bu bölüm daha da büyüyecek. İleride çok daha büyük bir atölyeye dönüştürebiliriz." Öğrencilerden Hacer Türkoğlu,"Kuyumculuk teknolojisi bölümü olduğu için kız meslek lisesini tercih ettim.Bu bölümü bitirip tasarımcı olmak istiyorum. Olabilirsem bölüm öğretmeni de olmak isterim" dedi.
     
     

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.