09.06.2010 - 5317         2565   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
DSİ´den rekor

    Devlet Su İşleri 25. bölge Müdürlüğü´nün, 2004-2009 yılları arasında Balıkesir ve Çanakkale´yi içine alan bölgede yaptığı 448 milyon liralık yatırımla 13 bin 743 ha arazi daha sulamaya açıldı.

A a  + -

     Devlet Su İşleri 25. bölge Müdürlüğü´nün, 2004-2009 yılları arasında Balıkesir ve Çanakkale´yi içine alan bölgede yaptığı 448 milyon liralık yatırımla 13 bin 743 ha arazi daha sulamaya açıldı. Böylece sulanan arazi büyüklüğü 48 bin 846 ha alana ulaştı.

DR. ŞAHİN DURUKAN YÖNETİMİNDE
Geçtiğimiz günlerde emekliye ayrılan Dr.Şahin Durukan yönetiminde büyük projelere imza atılan Balıkesir´de yapılan baraj ve göletlerle sulamanın yanı sıra enerji üreten bir baraj da (Manyas barajı) tamamlandı. Manyas barajı, 19,5 MW kurulu güçte yılda 46,5 milyon kilovat saat enerji üretecek.

YENİ PROJELER DEVAM EDİYOR
Toplam 47 adet göletin planlama ve proje işleri devam ediyor. Balıkesir´de 9 adet göletin planlama raporu tamamlanmış, 4 adetinin planlama raporu devam ediyor, 34 adeti ise ön inceleme seviyesinde etüdü devam ediyor.

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından 2004-2009 yılları arasında Balıkesir ilinde 2010 yılı fiyatları ile toplam 447 milyon 627 bin TL. harcama yapıldı. 13 bin 743 ha arazi sulamaya açıldı ve toplam sulama alanı 48 bin 846 ha´a ulaştı. Bu sulama alanından yıllık 177 milyon net gelir artışı sağlandığı açıklandı.Dr. Şahin Durukan yönetimindeki DSİ 25. Bölge Müdürlüğü´nün ´büyük su projeleri´ olan Manyas barajı, Havran barajı, Kepsut ovası sulaması, Gönen ovası sulaması tamamlandı, Altınova-Dikili ovası sulamasının yüzde 75´i tamamlandı. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü, sulama amacıyla yaptığı baraj ve göletlerin yanı sıra elektrik üreten bir barajı da (Manyas barajı) tamamlandı. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından 2004-2009 yılları arasında Balıkesir´da yapılın yatırımlar şöyle:

BÜYÜK SU İŞLERİ KAPSAMINDA:
Manyas barajı tamamlandı: Bu baraj 32 bin 368 ha araziyi suyayacak ve 19,5 MW kurulu güçle yılda 46,5 milyon kilovat saat enerji üretecek.
Havran barajı tamamlandı: Bu baraj ile 3 bin 60 ha arazi sulanacak. Ayrıca baraj inşaat sebebi ile sular altında kalacak mağara yerine daha yüksek bir noktada yeni bir mağara yapılarak yarasaların hayatını devam ettirmesi sağlandı.
Balıkesir ovası sağ sahil (Kepsut ovası) sulaması tamamlandı: 3 bin 403 ha arazi sulamaya açıldı.
Gönen ovası sulaması tamamlandı: 11 bin 875 ha arazi sulamaya açıldı.
Altınova-Diliki ovası sulamasında yüzde 75´lik kısmı tamamlanmış ve böylece 6 bin 17 ha arazi sulamaya açıldı.

KÜÇÜK SU İŞLERİ KAPSAMINDA:
Merkez/Armutalan, Merkez/Ilıca, Merkez/Çinge, İvrindi/Korucu, Susurluk/Çataldağ, Susurluk/Karapürçek, Dursunbey/Akbaşlar, Balya/Ilıca olmak üzere 7 gölet inşaat tamamlandı.
Edremit/Güre deresi, İvrindi/Korucu beldesi Parlak deresi, Bigadiç ilçe merkezi deresi, Havran çayı, Erdek/Aynana deresi, Marmara/Altınsuyu deresi, Merkez Çay deresi 2. Kısım olmak üzere 7 taşkın koruma inşaatı tamamlandı.
Ayrıca: makineli çalışmalar kapsanındı çok sayıda çay ve dere ıslahı yapıldı ve yağışlı periyoda rağmenbu sayede önemli bir taşkın olayı yaşanmadı.

İNŞAATI DEVAM EDEN GÖLETLER:
Merkez/Ortaca göleti, Merkez/Yağcılar leti, Dursunmey/Süleler göleti, Sındırgı/Yaylabayır göleti ve Susurluk/Demirkapı göleti inşaatları ise bitme aşamasına gelmiş olup, 5 göletin de 2010 yılı içerisinde tamamlanacağı belirtildi. İnşaatı Devam Eden Taşkın Koruma İnşaatları: Merkez/Çay deresi inşaat 2010 yılı içerisinde tamamlanacak.

YENİ BAŞLAYAN BÜYÜK SU İŞLERİ
Havran ovası sulama inşaatı ihale edilerek işe başlandı. Havran ovasında 3 bin 60 ha arazi sulanacak.
Tahirova sulaması inşaat ihale edilerek işe başlandı. Tahirova´da 4 bin 890 ha arazi sulanacak.
Gönen ovası pompaj sulaması ihale edilerek işe başlandı. Gönen pompaj sulaması ile 3 bin 750 ha arazi sulanacak.
Ergili pompaj sulaması ihale edilmiş olup 3 bin 411 ha arazi sulanacak.
Manyas ocası sağ sahili sulaması inşaat ihale edilmiş olup 10 bin 821 ha arazi sulanacak.

ETÜT PLANLAMA VE PROJE ÇALIŞMALARI
Bigadiç/İlyaslar (Adalı barajı ve sulaması) projesi planlama raporu tamamlanmış durumda. Proje 2 bin 496 ha arazi sulanacak.
İvrindi/Gökçeyazı (Ardıçtepe barajı ve sulaması) projeleri revize planlama raporu tamamlandı.
Havran ovası sulaması, Gören/Tahirova sulaması, Ergili pompaj sulaması ve Gören ovası pompaj sulaması uygulama projeleri tamamlandı.

GÖLET PLANLAMA VE PROJE ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA
Toplam 47 adet göletin planlama ve proje işleri devam ediyor. Balıkesir´de 9 adet göletin planlama raporu tamamlanmış, 4 adetinin planlama raporu devam ediyor, 34 adeti ise ön inceleme seviyesinde etüdü devam ediyor.
Planlama Raporu Tamamlanan Göletler: Dursunbey/Kavacık, İvrindi/Büyükyenice, Merkez/Deliktaş, Merkez/Düzoba, Manyas/Küçükoğlu, Balya/Kayalar, Gören/Körpeağaç, Merkez/Gökköy, Merkez/Tatlıpınar.
Planlama Raporu Devam Eden Göletler: Merkez/Boğazköy, Balya/Yenikavak, Sındırgı/Yusufçam, Sındırgı/Sindel.
Ön İnceleme Seviyesindeki Göletler: Merkez/Bahçedere, Dursunbey/Akçagüney, Dursunbey?Ericek, Gömeç/Ulubeyler, Dursunbey/Odaköy, Kepsut/Yaylabaşı, Merkez/Sarıalan-Dallımandıra, Susurluk/Dereköy, Balya/Dörtyol, Balya/Narlı, Erdek-1, Erdek-2, İvrindi/Çukurlar, Bigadiç/Hacıömer deresi, Balya/Gökmusa, Merkez/Boyat, Savaştepe/Tütüncü, Balya/Derekuy, Sındırgı/Çamalan, Gönen/Koçbayır, Balya/Değirmendere, Balya/Orhanlar, Bandırma/Çakıl, Savaştepe/Çavlu, Balya/Kayapınar, Susurluk/Asmalıderi, Susurluk/Ümiteli, Merkez/Küpeler, Marmara/Topağaç, Gönen/Muratlar, Sındırgı/Mumcu, Merkez/Bağalan, Bandırma/Edincik, Bandırma/Çinge.

DSİ 25. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN SORUMLULUK ALANI
İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGELER DE VERİLDİ
Güneyi: İzmir ve Manisa illeri, Batısı: Ege denizi Doğusu: Bursa ve Kütahya illeri ile sınırlanan DSİ XXV. Bölge Müdürlüğü, Marmara ve Ege bölgelerinde yer almakta ve merkez Balıkesir ili olmak üzere Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsamaktadır. 24 265 km² yüzölçümüne sahip bu iki ilimizde toplam 1 617 820 kişi yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu Balıkesir ilinde 79 kişi/km², Çanakkale ilinde 49 kişi/km² dir. DSİ Genel Müdürlüğüne bağlı 25 bölgeden biri olan Bölge Müdürlüğümüz, 6200 sayılı Devlet Su İşleri Kuruluş Yasası ile 1053 ve 167 sayılı yasalar gereğince, su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesinde, ön inceleme aşamasından uygulama ve işletme aşamalarına kadar bütün hizmetlerin yürütülmesinden sorumludur. Görev alanı kapsamında bulunmakta olup ortalama sıcaklık Balıkesir ilinde 14,5 oC, Çanakkale ilinde 14,8 oC dir. Bölgemizde yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bölgenin yıllık ortalama yağışı 663 mm dir. Genel olarak Marmara iklimi ile iç kısımlarda bu iklimin karasal tipi egemen olup, yıllık toplam yağışın % 67 si Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında düşmektedir.
16 Nisan 1980 tarihinde kurulan Bölge Müdürlüğümüz, merkezde 13 adet Şube Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Başmühendisliği, Sivil Savunma Uzmanlığı, taşrada ise Balıkesir 251. Şube Müdürlüğü, Çanakkale 252. Şube Müdürlüğü, Gönen-Biga ve Manyas Projeleri İnşaat Kontrol Şube Müdürlüğü ve XXV–18 Sondaj Şube Müdürlüğü olarak teşkilatlanmıştır. 1 Nisan 2010 itibariyle Ünitelerimizin tümünde 675 personel çalışmaktadır. Bunun 134 adedi teknik hizmetler, 35 adedi genel idare hizmetler, 3 adedi sağlık hizmetleri ve 3 adedi yardımcı hizmetler olmak üzere toplam 175 adet memur, 1 adet sözleşmeli tabip ve 496 adet daimi işçi bulunmaktadır. Ayrıca 3 adet de geçici işçi statüsünde çalışan part-time rasatçı personel mevcuttur. Bölgemizde binek, hizmet aracı, iş makinaları olarak toplam 324 ekipman mevcuttur. 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.