20.10.2009 - 1677              1903   Defa Okundu.

  
Bestekarlar O´nu paylaşamıyor

    Balıkesirli İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Hüseyin Balkancı´nın bugüne kadar 250 şiiri ünlü bestekarların besteleri ile şarkı olup ölümsüzleşti. Önümüzdeki hafta sonu ise Balıkesir Türk Müziği Korosu, sadace Balkancı´nın şiirlerinden ünlü bestekarların bestelediği eserlerden oluşan bir konser verecek.


A a  + -

     Dr. Balkancı´nın şiirlerinin niçin bu kadar bestelendiği, niçin Türk Müziğinin ünlü isimlerinin ilgisini çektilğini ise Balıkesir Türk Müziği Korosu Şefi ve Sanat Yönetmeni Sıtkı Sahil, "Piyasada hep aynı sözlerden oluşan güfteler var. Bestekarlar, değişik sözler arayışı içindeydi. Dr. Balkancı´da o aradıkları sözleri buldular" diye açıkladı. Şef Sıtkı Sahıl, bu konserle Türk Sanat Müziği´nin yaşayan efsane isimlerinin Balıkesir´e geleceğini belirtti.


BALIKESİR´E
BESTEKAR AKINI
Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirlerini besteleyen ve konsere konuk olarak katılacak bestekarlar: Amir Ateş, Bilge Özgen, Engin Çır, Erdinç Çelikkol, Erol Sayan, Göksel Baktagir, Hasan Soysal, İdil Çeliker, İlgün Soysev, Necip Gülses, Nevres Polat, Osman Babuşçu, Özdemir Hafızoğlu, Talat Er, Dr.Teoman Önaldı, Dr.Yılmaz Karakoyunlu.

-/-/-/-/
Şefliğini ve Sanat Yönetmenliğini Sıtkı Sahil´in yaptığı Balıkesir Türk Müziği Korosu, kuruluşunun 27. yılını ilginç bir konserle kutlayacak. Koro, Türkiye´nin son yıllarda yetiştirdiği ünlü Türk Müziği bestekarlarının, sadece Balıkesirli Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirlerinden bestelenen eserlerden oluşan bir konser verecek ve konsere bu ünlü bestekarlar da konuk olacak. İki yönüyle de çok ilginç bir konser olacak olan etkinlikle Türkiye´nin en ünlü bestekarları Balıkesirlilerle bir araya gelecek. Dr. Balkancı, Balıkesirlilerin yakından tanıdığı bir isim. Balkancı, 53 yaşında ve son 8-9 yıldır şiir yazıyor. Balkancı, şiirlerini şarkı formunda yazıyor. Binlerce şiiri olan Balkancı´nın şu ana kadar 250 şiiri Türkiye çapındaki bestekarlar tarafından bestelenmesi ise adeta bir rekor. Bu şiirlerden 80 kadarını da Balıkesir Türk Müziği Korosu Şefi Sıtkı Sahil tarafından bestelendi. Şiirlerinin bir bölümünü "Şarkılar Diyecek Sustuklarımı" ve "Sanadır Kime Olacak?" isimli kitaplarında toplayan Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirlerinden bestelenen eserlerden oluşan konser 24 Ekim 2009 Cumartesi akşamı saat 20.30´da Salih Tozan Kültür-Sanat Merkezi´nde verilecek.


HEM GÜFTE YAZARI
HEM DE YORUMCU
Dr. Hüseyin Balkancı´nın güfte yazarlığı ve Türk Müziği ile uğraşısı Balıkesir´de yıllardır Türk Müziği´ne emek veren Türk Müziği Korosu´nu kuran Şef Sıtkı Sahil ile tanışması ile daha da yoğunlaşmış. Son 8-9 yıldır şarkı formunda şiirler yazan Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirleri ise bestekarlar için büyük söz kaynağı olmuş. Şu ana kadar 250 şiiri bestelenmiş. Balkancı, bir taraftan da koroda Türk Müziği eğitimi almış; Balkancı, aynı zamanda koronun üyelerinden biri, solist olarak da şarkıları yorumluyor. Dr.Balkancı, bu uğraşısında ise Şef Sıtkı Sahil´in emeğinin büyük olduğunu belirtti. Balkancı, "Sıtkı Sahil olmasa ben olmazdım. Türk Müziği konusunda beni o yetiştirdi. Şarkı formunda şirler yazarken ise en büyük yol göstericim de yine o oldu" diyor. Balkancı, "Şiir yazmadan duramıyorum" diyerek bu uğraşısına bağlılığını vurguladı.
Şef Satkı Salih de, Dr. Balkancı´nın çok üretken bir sanat adamı olduğunu belirtererek, "Dr.Balkancı´nın şiirleri bestekarların vazgeçilmesi oldu" dedi. Balkancı´nın şiirlerinin ünlü bestekarların niçin bu kadar ilgisini çektiğini ise, "Piyasada hep aynı sözlerden oluşan güfteler var. Bestekarlar, değişik sözler arayışı içindeydi. Dr.Balkancı´da o aradıkları sözleri buldular" diye açıkladı. Sahil, Dr. Balkancı´nın nota, usül bildiğini, Türk Müziği nazeriyesinde çok iyi bir yere geldiğini, koroda solist olarak da görev aldığını vruguladı. Sahil, 24 Ekim günü verilecek konserin ise çok önemli bir konser olduğuna da dikkat çekerek, "Bu konserle Türk Sanat Müziği´nin yaşayan efsane isimleri Balıkesir´e gelecek. Balıkesirliler bu fırsatı kaçırmamalı" diye konuştu.


HANGİ BESTEKARLAR
ŞİİRLERİNİ BESTELEDİ
Cumartesi akşamı Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirlerini besteleyen bestekarlar da konseri izleyecek. Konserde yorumlanacak olan Dr.Balkancı´nın eserlerinden bestelenen şarkılar ve konuk bestecileri şöyle: Hüzünler Gibiyim (Özdemir Hafızoğlu), Hepsi Bu Kadar (Erdinç Çelikkol), Suçluymuşum Gibi Bakma Yüzüme (Amir Ateş), Dün Sabah Denize (İdil Çeliker), Eğer Gideceksen (Hasan Soysal), Fırtına Öncesi (Talat Er), Yüreğimde Çoraklık (Bilge Özgen), Bak Yine Yağmur Var (Avni Anıl), A Benim Acemi (Engin Çır), Sen Dilimde Saklı (Nevres Polat), Demek ki Gönlün Bende (Dr.Teoman Önaldı), Sevda Diyeceğim (M. İhsan Özer), Yaşamaktan Değil mi? (İlgün Soysev), Meğer (Necip Gülses), Denizlere Saklandım (Osman Babuşçu), Sen Beyaz Gündüzsün (Sıtkı Sahil), Gözlerine Yağmur Vurur (Sıtkı Sahil). Eserleri yorumlayacak olan sanatçılar ise: İshak Bulut, Cemile Kaya, Metin Dumlu, Müşra B.Başı, Ekrem D.Delen, Canan Onkar, Kübra Bağlan, Nusret S.Hisar, Derya E.Çubuk, Hüseyin Balkancı, Fatma Turhan, Burcu Söylemez, Gülseren Yiğit, Derya Sahil. Dr. Hüseyin Balkancı´nın şiirlerini besteleyen ve konsere konuk olarak katılacak bestekarlar: Amir Ateş, Bilge Özgen, Engin Çır, Erdinç Çelikkol, Erol Sayan, Göksel Baktagir, Hasan Soysal, İdil Çeliker, İlgün Soysev, Necip Gülses, Nevres Polat, Osman Babuşçu, Özdemir Hafızoğlu, Talat Er, Dr.Teoman Önaldı, Dr.Yılmaz Karakoyunlu.

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.