05.08.2011 - 14173         1048   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
İşbir ve Şeker Fabrikası için biraraya geldi    

    Türk-İş’e bağlı 9 sendikanın temsilcisi bir araya gelip açıklamalarda bulundu. Toplantıda Teksif sendikasının İŞBİR’deki sendikal mücadelesi ve Susurluk şeker fabrikasının kampanya yapmaması ele alındı.

A a  + -

     Türk-İş’e bağlı sendika temsilcilerinin yaptığı basın açıklamasında Teksif’in İŞBİR’deki sendikal mücadelesi ve Susurluk şeker fabrikasının durumu değerlendirildi. Harb-İş Şube Başkanı Ahmet Demirer, Belediye-İş Şube Başkanı Yüksel Özden, Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, Maden-İş Şube Başkanı Musa Engin, Petrol-İş Şube Başkanı İsmail Kayhan, Şeker-İş Şube Başkanı İsmail Karadayı, Genel Maden-İş İl Temsilcisi Ergin Adıyaman, Yol-iş 1 Nolu İşyeri Temsilcisi Hakan Aş ve Tümtiş İl Temsilcisi Tahsin Evseven’in yer aldığı toplantıda ilk konuşan Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz oldu. İki aya yakın bir süredir İŞBİR Sentetik’in OSB’deki fabrikasında örgütlenme çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, 68 taşeronun bulunduğu ve 2 bin 500 işçinin bulunduğu işletmeye 1. 5 milyon TL ceza kesildiğini belirtti. 1968 yılında gurbetçilerin sermayesiyle kurulan İŞBİR’in günümüzde işçilerin hakkını vermediğini dile getiren Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, “ Buradan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyorum. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için. Türkiye’de en büyük ilk 500 firma arasında 261. sırada yer alan ve üretiminin büyük bölümünü ihracat yapan İŞBİR, işçilerinin hakkını vermiyor. İşçiler 2-3 ay boyunca maaşlarını alamıyor bunu da herkes biliyor. Bu zamana kadar hiçbir fabrika yetkilisi de çıkıp sendika yanlış söylüyor, işçiler yanlış konuşuyor diye basın açıklaması yapmadı. Bizim amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Ana fabrikadan 12 işçi işten çıkartılıyor sonra bu işçilerin 4’nü işe geri alıyorlar. Bu işçileri neden işten çıkardınız neden geri alıyorsunuz” dedi.
     
      AKP İL BAŞKANINDAN
      CEVAP BEKLİYORUZ

     
      İŞBİR yangınıyla ilgili itfaiyenin yayınladığı raporu gösteren ve olayla ilgili zan altında bırakıldıklarını ifade eden Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, “ İŞBİR’de geçtiğimiz aylarda çıkan yangından sabotaj iddiaları ortaya atıldı bizim adımızı da öne çıkardılar. İtfaiyenin raporunda yangının elektrik kaçağından çıktığını iddia ettiler. Bu raporla biz aklandık. Burası bizim ekmek teknemiz. Ekmek yediğimiz yeri minnetle karşılarız. Bizim böyle bir şey yapmamız söz konusu olamaz” dedi. İŞBİR’in bir an önce işçilerin hakkını vermeye davet eden Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, “ Sanayiciler gider Sanayi Odası’na, ticaretle uğraşanlar Ticaret Odası’na, işverenler kendi derneklerine üye olurken işçilerde sendikalara üye olur. Ancak İŞBİR’deki işçiler sendikalı olduğu gerekçesiyle işten çıkartılıyor. Sendikadan istifa eden işçiler işlerine devam ederken istifa etmeyenler işlerine son veriliyor. İktidardaki AKP işçilerin birden fazla sendikaya üye olabileceklerini, grev yapabileceklerini dile getirirken bu konuya da sessiz kalmamalı. AB’ye gireceğiz deniliyor ama AB çalışma şartları ve uygulamadan bunu yapamazsınız. Konuyla ilgili uluslar arası sendikalardan mektup geldi. İŞBİR, telafisi imkansız zararlarla karşılaşabilir ama biz bu sorunu sulh yoluyla çözmek istiyoruz. İşten çıkartılan isimlerle AKP İl Başkanı ziyaret ettik ve kendisine rapor sunduk. Bunun cevabını bekliyoruz” dedi.
     
      ÇİFTÇİ PANCARA KÜSTÜRÜLDÜ
     
      Susurluk şeker fabrikasının bu yıl pancarın az olmasından dolayı kampanya yapamadığını dile getiren Şeker-İş Şube Başkanı İsmail Karadayı, “ 2000 yılında çıkartılan şeker yasasıyla birlikte pancar üretimine kota getirildi. Ülke genelinde çiftçi pancar tarımına küstürüldü. Boş tarlaya destek verilirken, arpa yulaf üretimine destek verilirken pancara destek verilmedi. Çiftçi küstürüldü. Üretim kapasitesi yarı yarıya düştü. Balıkesir’de de ürün fiyatlarının düşmesi ve bir hastalıktan dolayı üretim düştü. Geçtiğimiz günlerde Sanayi Odası’nın toplantısında bir milletvekilimizde şeker fabrikasının zarar ettiğini ve kapatılması gerektiğini dile getirdi. Şeker fabrikası 2000 yılından itibaren sadece geçen yıl zarar etmiştir, bunun dışında zarar etmemiştir. Geçen sene ki zararın nedeni de iklim şartlarının değişikliğinden dolayı üretim düşmüştü. Tona yüz TL alan çiftçi geçen sene 85 TL alınca fabrikada sıkıntılar oldu. Son 10 yılı hep karla kapatmış Susurluk Şeker Fabrikası sadece geçen sene zarar etmiştir. Ancak şunu da göz önünde bulundurmak lazım ki şeker fabrikalarının kattığı katma değer birçok sektörden daha fazladır. Şeker fabrikalarının devlet desteği olmadan yaşaması mümkün değildir” dedi.

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.